Jubilejní 20. ročník (nejen) divadelních setkání Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani je tu a s ním týden nabitý inspirativními divadelními představeními, scénickými čteními, debatami, přednáškami a filmy. Přivítá opět celou řadu vynikajících tvůrců, autorek a autorů z Afriky, Karibiku a Evropy. Festival pořádá Komba.
Z Burkiny Faso přiletí dramatik, režisér a umělecký ředitel festivalu Récréâtrales ve Ouagadougou, Aristide Tarnagda a herečka a režisérka Odile Sankara, aby nám představili své scénické pojetí románu senegalského autora Mohameda Mbougara Sarra, mj. nositele Goncourtovy ceny 2021, Nejzasutější vzpomínka na lidi v překladu Anežky Charvátové.
Světovou premiéru bude mít na festivalu česko-francouzský divadelně-filmový projekt Arianin úděl v režii Tansiho Makele, který upravil oceňovanou novelu Cayi Makhélé pro jednu herečku, Angelu Nwagbo, a jednoho tanečníka Benjamina Peguero.
V rámci autorské výměny Ostrovy a kontinenty, mezi Prahou a Fort-de-France, přivítáme z Martiniku tentokrát dvě začínající autorky, které jsou zároveň herečkami a režisérkami, Ynu Boulange a Steffy Glissant. V české premiéře uvedeme scénická čtení jejich her, které spojuje ženské téma.
Ve spolupráci s programem UNESCO Praha - město literatury se koná večer věnovaný dvěma rezidentům: Bernardu Lagier, který během loňského pobytu v Praze napsal hru Cham. Tuto grotesku propojující martinický karneval se Sametovou revolucí uvede ve scénickém čtení Martin Františák. Letos na rezidenci do Prahy přiletí z Burundi dramatička Laura Sheïlla Inangoma, její hru uvedou ve vlastním překladu studenti Ústavu translatologie FF UK pod vedením Alžběty Malkovské. Autorka bude také hostem na Světě knihy.
Do Francouzského institutu zveme také na rozhovor s francouzským historikem a archeologem François-Xavier Fauvellem, který se zaměřuje na Afriku.
Ve spolupráci s Odborem států subsaharské Afriky Ministerstva zahraničí, Městskou knihovnou v Praze a Francouzským institutem proběhne 20. května tradiční večer věnovaný Dni Afriky. Filmově-debatní program je inspirován 30. výročím genocidy ve Rwandě a pádem apartheidu v Jihoafrické republice a je uzavřený pro pozvané studenty z Prahy a Hradce Králové.