V rámci nového cyklu diskusních setkání Résonnances/Rezonance vás Filosofický ústav Akademie věd České republiky (AVČR), Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách (CEFRES), Francouzský institut v Praze a Národní galerie Praha (NGP) zvou na kulatý stůl pořádaný s podporou programu Strategie AV21 AVČR: "Muzea umění a jejich narativy. Patří pojem „národní“ minulosti?"
Za účasti :
- Sébastien Allard, ředitel oddělení malby, Musée du Louvre
- Danièle Cohn, profesorka estetiky a filozofie umění, Université Paris I
- Milena Bartlová, profesorka dějin umění, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze – UMPRUM
- Anna Pravdová, kurátorka Sbírky moderního umění – NGP
Moderuje Lara Bonneau, filosofka, Filosofický ústav Akademie věd – FLÚ AV ČR.
V českém a francouzském jazyce. Simultánní tlumočení zajištěno.
Po dlouhou dobu byla muzea umění nástrojem a zrcadlem velkých národních narativů, jejichž cílem bylo inspirovat a posilovat pocit příslušnosti jednotlivců k národu. Dnes jsou naopak často místem, kde se otázky identity a kulturního dědictví problematizují. Zkoumají samotnou konstrukci národního narativu, vztahují ho k lokálnímu, regionálnímu a globálnímu, pracují v oblastech neurčitosti individuální i kolektivní identity a hájí univerzální charakter estetické zkušenosti tváří v tvář uměleckému dílu.
Může však být kulturní dědictví univerzální, a pokud ano, tak jakým způsobem? Je zvýšená sebe-reflexivita muzejních institucí, projevující se ve způsobu prezentace sbírek, synonymem neutrality? Jaké jsou umělecké a estetické, ale i politické a společenské dopady muzejních klasifikací a jejich současných přehodnocování?