fr  /  cz

Vyhlášení Knižní ceny u příležitosti stého výročí Francouzského institutu v Praze

Francouzský institut v Praze vás zve na vyhlášení Knižní ceny u příležitosti svého stého výročí!

Studenti sedmi českých univerzit a osmi fakult od loňského podzimu četli čtyři knihy posledního výběru francouzské Goncourtovy ceny: Extérieur monde od Oliviera Rolina, Soif od Amélie Nothomb, La part du fils od Jean-Luca Coatalema a Tous les hommes n’habitent pas le monde de la même façon z pera Jean-Paula Duboise, jenž Goncourtovu cenu ve Francii za rok 2019 získal. Právě jedna z těchto čtyř knih bude 2. prosince vybrána a obdrží ocenění u příležitosti stého výročí Francouzského institutu v Praze, a to na základě rozhodnutí studentské poroty, které předsedá francouzsky píšící spisovatelka Lenka Horňáková Civade.

Naším cílem je ocenit krásu francouzského jazyka a literatury a pozvat české čtenáře k objevování francouzských literárních talentů a děl, která ještě nebyla přeložena. Projekt je organizován Francouzským institutem v Praze ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Masarykovou univerzitou v Brně, Ostravskou Univerzitou, Univerzitou Hradec Králové, Univerzitou Karlovou v Praze, Univerzitou Palackého v Olomouci a Západočeskou univerzitou v Plzni.
Zeptali jsme se Lenky Horňákové Civade, co pro ni znamená být předsedkyní poroty Knižní ceny vyhlašované u příležitosti stého výročí Francouzského institutu v Praze.

„Na rozdíl od Francie, v České republice není tradice literárních cen tak zavedená a bohatá. Právě proto je tato cena výjimečná, a to hned z několika důvodů. Za prvé se koná poprvé, a to k výročí sto let od založení Francouzského institutu v Praze. Tím se cena zapisuje do kontinuity, potvrzuje hluboké přátelské a kulturní vztahy obou zemí.
Probíhá v podivné době, kterou si před rokem nikdo nedokázal představit jinak než ve fantastickém románu, ovšem také díky tomu, že máme skvělé technologické možnosti. Tohle stoleté dobrodružství je ve znamení mládí, protože ji udělují studenti, a to je potřeba podtrhnout, kteří čtou romány i v jazyce jiném než rodném. Literatura je jednou z poetických forem vyjádření světa, což je podstata našeho bytí. Mít přístup k literatuře sousedů blízkých či vzdálených je nutnost, velká radost a obrovská naděje do budoucnosti.  Je to pro mě pocta být prezidentkou této kulturní akce, která je jedinečným protnutím časů, prostorů, kultur a jazyků.“
 
Lenka Horňáková Civade je spisovatelka a malířka. Narodila se v roce 1971 v Prostějově a měla výstavy v České republice i ve Francii. Mezi její knihy publikované v češtině patří například Provence jako sen (nakladatelství NLN, 2010), Lanýže (nakladatelství NLN, 2011), Marie a Magdalény (nakladatelství Argo, 2017, francouzský originál Giboulées de soleil získal v roce 2016 cenu Prix Renaudot des lycéens), Praha – Paříž, do vlastních rukou (společně s Anne Delaflotte Mehdevi, nakladatelství Argo, druhé vydání 2019), a Grófka (Argo, 2019). Její poslední román Symfonie o novém světě vyšel letos v češtině v nakladatelství Argo a na jeho představení se můžete podívat zde: https://youtu.be/9KRPQ1ITS64.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem