Jak přehodnotit feminismus ve světle rasových a ekonomických nerovností? U příležitosti českého vydání knihy Dekoloniální feminismus vás srdečně zveme na rozhovor s politoložkou a feministickou aktivistkou Françoise Vergès.
Dekoloniální feminismus
Kdo uklízí svět? Právě touto otázkou Françoise Vergès představuje dekoloniální feminismus. Jako výchozí bod jí slouží nedostatečně placené a podceňované práce potřebné k fungování společnosti, které každodenně vykonávají většinou rasově odlišné ženy po celém světě. Dekoloniální feminismus se považuje za jediný, který skutečně chápe práva žen. Françoise Vergès hájí antirasistický a antikapitalistický feminismus.
Rozhovor bude moderovat Chiara Mengozzi, výzkumná pracovnice CEFRES/CNRS a vyučující na Ústavu románských studií na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy.
Ve francouzštině se simultánním překladem do češtiny.
Doporučujeme zarezervovat si místo kliknutím na obrázek vstupenek výše.
Francoise Vergès je v současné době vedoucí vědeckou pracovnicí v Sarah Parker Remond Centre for the Study of Racism and Racialisation na UCL v Londýně, držitelkou ocenění Banister Fletcher Global Fellowship 2025 a členkou vědecké rady Foundation for the remembrance of slavery (Nadace pro paměť otroctví). Mezi její nejnovější práce patří publikace Making the World Clean; Wasted Lives, Wasted Environment and Racial Capitalism (Goldsmiths Press, 2024).
© foto : Boulomsouk Svadphaiphane, 2024
Akce je organizovaná ve spolupráci s CEFRES a Nakladatelstvím Karolinum.
Kniha Dekoloniální feminismus, kterou přeložilo a v češtině vydalo nakladatelství Karolinum v roce 2025, byla podpořena Fondem F. X. Šaldy, programem na podporu publikace francouzského velvyslanectví v České republice.