fr  /  cz

Velký rozhovor s Pierrem Monnetem: Karel IV., evropský král a císař

konferenční sál, 5. patro

Francouzský institut v Praze společně s CEFRES mají tu čest přivítat profesora Pierra Monneta ve středu 20. listopadu od 18 hodin v rámci cyklu Velkých rozhovorů.

Francouzský historik představí svou knihu Karel IV.: Evropský císař, kterou v českém překladu Jany Žůrkové vydalo v roce 2023 nakladatelství Karolinum. Kniha vyšla za přispění Programu na podporu publikační činnosti F. X. Šaldy.


Karel IV. (1316–1378) z rodu Lucemburků se narodil a zemřel v Praze. Částečně byl vychován na francouzském dvoře, v roce 1347 se stal českým králem, v letech 1346–1349 králem římským (tj. tří království - Germánie, Itálie a Arles) a v roce 1355 císařem Svaté říše římské, korunovaným v Římě. Za své vlády shromáždil rozsáhlou kontinentální říši, ale byl také králem a císařem v krizových dobách, jakými byla stoletá válka, pandemie velkého moru, počátky papežského schizmatu v roce jeho úmrtí nebo osmanský nápor na východní brány křesťanství. Zavedl také nové způsoby vládnutí: politické dokumenty, architekturu, sběr relikvií, podporu národních svatých a univerzitu v Praze.


Prezentace Pierra Monneta se zaměří na významný přesun říše ze západu na východ Evropy, který tyto dvě části kontinentu sblížil, takže se Evropa mohla začít vnímat jako kompaktnější celek, oddělený od svých východních a byzantských protějšků. V rozhovoru budou rovněž zdůrazněny dvě historiografické otázky, které se při psaní knihy nabízejí: co znamená psát královský životopis dnes a jak nastolit problém zrodu osoby, jedince, subjektu na konci středověku.


Pierre Monnet je ředitelem doktorandského studia na EHESS, kde vede katedru dějin městských společností a germánských území ve středověku. V letech 2007-2011 byl viceprezidentem a poté rektorem Francouzsko-německé univerzity (Saarbrücken) a v letech 2011-2022 vedl Francouzsko-německý institut pro historické a společenské vědy na univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem.

Mezi jeho badatelské zájmy patří dějiny měst a městských společností ve středověku, zejména ve Svaté říši římské, a také srovnání politických struktur mezi Francií, Svatou říší římskou a Čechami na konci středověku.


Diskusi bude moderovat historik Václav Žůrek (Centrum medievistických studií, Akademie věd ČR) a bude probíhat ve francouzštině se simultánním překladem do češtiny.

Akce je pořádána ve spolupráci s CEFRESFilosofickým ústavem Akademie věd ČR a nakladatelstvím Karolinum.

 

             

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem