„In the face of war – European dialogue"
Francouzský institut v Paříži organizuje sérii setkání a debat mezi obyvateli jednotlivých evropských zemí. Hlavním tématem jsou dopady války na Ukrajině. Cílem těchto akcí je podpořit diskusi mezi širokou veřejností a odborníky z nejrůznějších oblastí (výzkumů, think-tanků, médií, kultury), a to vždy s ohledem na lokální kontext.
Francie se snaží touto iniciativou vytvářet prostor pro otevřenou komunikaci, naslouchání a integraci.
První debata z tohoto cyklu se uskuteční v Profesním domě v Praze v úterý 14. listopadu od 17:30 hodin.
Program „In the face of war – European dialogue":
1. část
Debata „Evropská jednota tváří v tvář válce"
Jak by měla být chápána evropská soudržnost tváří v tvář válce, která se odehrává na hranicích kontinentu? Co může Evropa, její státy a občanské společnosti nabídnout v této patové situaci? A co vzájemná pomoc a podpora mezi evropskými státy a společnostmi? Jak přehodnotit evropskou jednotu ve chvíli, kdy Evropu rozděluje konflikt?
Hosté :
- David Cvach, ředitel pro Evropskou unii francouzského ministerstva pro Evropu a zahraniční věci (Francie)
- Jaroslav Kurfürst, vrchní ředitel sekce evropské na Ministerstvu zahraničních věcí ČR (Česká republika)
- Oleksandra Matviïchuk, předsedkyně Ukrajinského centra pro občanské svobody a spolu nositelka Nobelovy ceny míru 2022 (Ukrajina)
- Luuk van Middelaar, politický expert a historik, zakladatel Bruselského institutu pro geopolitiku (Nizozemsko)
- Carlota García Encina, analytička, Královský institut pro studia mezinárodních vztahů Elcano Madrid (Španělsko)
První debatu bude moderovat Laurent Marchand, šéfredaktor pro evropské a mezinárodní záležitosti francouzského regionálního deníku Ouest France.
2. část
Debata „Znovu propojit vyprávění v Evropě”
Jaká jsou kolektivní vyprávění v Evropě? Jaká je společná evropská paměť? Je možné tváří v tvář válce na Ukrajině a hybridním hrozbám, které doléhají na evropskou společnost, sladit nebo se alespoň pokusit "znovu propojit" tuto mnohost různorodých individuálních a kolektivních vyprávění a vzpomínek? Je naší odpovědností podporovat sbližování těchto narativů?
Hosté:
- Thomas Gomart, ředitel Francouzského institutu mezinárodních vztahů (Francie)
- Kateřina Králová, vedoucí Výzkumného centra paměťových studií, IMS FSV UK a lektorka Claims Conference University Partnership in Holocaust Studies (Česká republika)
- Kristupas Sabolius, filosof (Litva)
- Christine Cadot, profesorka politologie na Université Paris VIII (Francie)
Druhou debatu bude moderovat Mateusz Chmurski, ředitel CEFRES (Centre français de recherches en sciences sociales) v Praze.
Tento první evropský dialog je organizován v úzké spolupráci s Prague European Summit, mezinárodní konferencí, která se koná ve středu 15. a ve čtvrtek 16. listopadu 2023.
Vzhledem k omezenému počtu míst je nutné se zaregistrovat kliknutím na následující odkaz. Jakmile bude vaše registrace zpracována, bude vám zaslána potvrzující zpráva:
Partnery projektu „In the face of war – European dialogues" jsou Francouzské velvyslanectví v České republice, Prague European Summit a jeho spolupořadatelé, think tank EUROPEUM a Ústav mezinárodních vztahů Praha, Univerzita Karlova, CEFRES, deník Ouest France a Univerzita Paris 8.