fr  /  cz

Noc nápadů 2023 | Kulatý stůl „Tváří v tvář změně klimatu, směrem k větší odolnosti a adaptaci naší společnosti“

V češtině a francouzštině
Po registraci

Francouzský institut v Praze zahajuje v rámci programu „Nuit des idées 2023“ (Noc nápadů 2023) cyklus setkání nazvaný „Více akce pro klima!“ zabývající se problematikou životního prostředí a zejména otázkami souvisejícími s energetickou transformací a uhlíkovou neutralitou.

V pondělí 24. dubna v 18 hodin vás zveme na diskuzi u kulatého stůl „Tváří v tvář změně klimatu, směrem k větší odolnosti a adaptaci naší společnosti“, která se uskuteční prostorách  Green Table, Na Florenci 15, 110 00 Praha 1.

Nerozumíte tomu, co přesně znamená energetická transformace nebo uhlíková neutralita? Tato konference je určena právě vám! Chcete lépe pochopit problematiku změny klimatu?  Připojte se k nám a dozvíte se, jak lze její dopady zohlednit v politice, a jak se jí naše společnost může v budoucnu lépe přizpůsobit. Společně se také zamyslíme nad tím, jak do tohoto procesu úspěšně zapojit jednotlivce.

Na setkání si své názory vymění Safiétou Sanfo, ekonomka z Burkiny Faso, Gilles Lepesant, francouzský geograf, a Helena Duchková, česká výzkumnice v oblasti sociální ekologie. Každý z nich představí různé aspekty a konkrétní příklady potřebné odolnosti a adaptace tváří v tvář změně klimatu, ať už v Evropě, ve francouzské a české společnosti nebo na africkém kontinentu.


Safiétou Sanfo je ekonomka s doktorátem v oboru zemědělské ekonomie. Pracuje jako výzkumná pracovnice pro WASCAL (West African Science Service Centre on Climate Change and Adapted Land Use) v rámci výzkumného programu zaměřeného na změnu klimatu a přizpůsobené využívání půdy v západní Africe. Vyučuje také na Univerzitě Thomase Sankary. Jejími hlavními výzkumnými tématy jsou dopady změny klimatu na zemědělství, strategie domácností pro vyrovnávání se se změnou klimatu, včetně migrace, živobytí, zmírňování dopadů, oběhové hospodářství a sekvestrace uhlíku.

Gilles Lepesant je ředitelem výzkumu v CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique) v oblasti geografie a spolupracovníkem Centra Marca Blocha (Berlín) a Asijského centra energetických studií (Hongkongská baptistická univerzita). Vyučuje na Sciences-Po v Paříži. Jeho hlavními výzkumnými tématy jsou energetická politika EU, realizace přechodu v členských státech (zejména v Německu), energeticko-klimatická politika v rámci politiky soudržnosti, strategie dílčích státních území (měst, regionů, přístavů) z hlediska energetického přechodu a adaptace na změnu klimatu.

Helena Duchková je studentkou doktorského studia sociální ekologie na Univerzitě Karlově v Praze a odbornou asistentkou v Ústavu výzkumu globální změny - CzechGlobe. Ve svém výzkumu se zaměřuje na ekosystémové služby měst, zejména na ochlazování měst a kulturní přínosy zeleně. Helena se podílela na tvorbě scénářů budoucí zranitelnosti a dokumentů, jako jsou zásady plánování adaptačních strategií pro několik měst v České republice. Současné také spolupracuje na IPBES hodnocení  vzájemných vazeb mezi biodiverzitou, vodou, potravinami a zdravím (IPBES Nexus Assessment).

Diskusi bude moderovat Clément Maufras, referent Klimatické mozaiky v České republice.

Debatu uvede Alexis Dutertre, velvyslanec Francie v České republice, Anna Pasková, ředitelka oboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje Ministerstva životního prostředí ČR, a Maxime Marsault, správní a finanční ředitel Veolia Energie v ČR.


Diskuse bude vedena v českém a francouzském jazyce (se simultánním překladem).


Debatu „Tváří v tvář změně klimatu, naše společnosti k větší odolnosti a adaptaci“ a akci „Noc nápadů 2023 - Více akce pro klima“ pořádá Francouzský institut v Praze a Francouzské velvyslanectví v České republice ve spolupráci s CEFRES, Klimatickou mozaikou, Green Table a CzechGlobe.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem