Více informací o výstavě a umělcích najdete zde.
V rámci francouzského předsednictví Rady Evropské unie, Francouzské velvyslanectví v České republice a Francouzský institut v Praze ve spolupráci s jedenácti evropskými kulturními centry, která jsou členy EUNIC Prague, a se společností Veolia, představují výstavu „NATURE FUTURE - mladá evropská fotografie“, kterou na téma ekologie kurátorsky připravil francouzský Collectif Fetart.
Představí práci 14 mladých evropských fotografů, kteří s přesným, současným, poetickým a někdy i humorným pohledem analyzují velkou ekologickou krizi, která postihuje naši planetu.
Výstava bude zahájena 9. května v 17:30 na Kampě na Den Evropy za přítomnosti umělců a kurátorů. Pro veřejnost se otevře již v 15:00 a potrvá do 28. srpna 2022.
Vystavující umělci: Margaux Senlis (FRANCIE), Ruben Martin de Lucas (ŠPANĚLSKO), Daniel Szalai (MAĎARSKO), Ioana Cirlig (RUMUNSKO), Ada Zielińska (POLSKO), Leontína Berková (SLOVENSKO), Tomáš Hrůza a Andrea Průchová Hrůzová (ČESKÁ REPUBLIKA), Marina Caneve (ITÁLIE), Jana Hartmann (NĚMECKO), Maria Oliveira (PORTUGALSKO), Markus Guschelbauer (RAKOUSKO), Inka & Niclas (ŠVÉDSKO).
V rámci výstavy bude pro veřejnost uspořádáno několik kulatých stolů s vystavujícími umělci na téma umělecké angažovanosti, dialogu o umění a klimatické nouzi.
Interaktivní část výstavy zapojí širokou veřejnost – účastníci budou moct na Instagramu nasdílet fotografie zobrazující jejich vizi budoucnosti přírody, fotografii zveřejnit ve story, označit Francouzský institut pomocí @francouzskyinstitut a uvést hashtag #NATUREFUTURE. Pozor! Účastníci musí mít otevřený profil, jinak jejich story neuvidíme! Na konci výstavy se vylosuje 10 výherců, kteří získají podepsanou autorskou fotografii od francouzské umělkyně Margaux Senlis.
Výstava se koná pod záštitou Městské části Praha 1 a za podpory EUNIC Global, Francouzského institutu, EUNIC Prague a VEOLIA.
Tento projekt obdržel grant z Cluster Fund EUNIC se zvláštním financováním v rámci francouzského předsednictví v Radě EU. EUNIC (European Union National Institutes for Culture) je evropskou sítí národních kulturních institutů s 38 členy ze všech členských států EU a přidružených zemí. Cílem klastru EUNIC Praha je podporovat pocit evropské sounáležitosti prostřednictvím inkluzivní kultury, která se zabývá výzvami dneška. Partnerskými centry projektu jsou Institut Cervantes v Praze, Lisztův institut, Rumunské kulturní centrum, Polský institut v Praze, Slovenský institut v Praze, Česká centra, Italský kulturní institut v Praze, Švédské velvyslanectví, Goethe-Institut, Institut Camoes a Rakouské kulturní fórum.