Turné Lenky Horňákové-Civade po České republice

Od 14. března 17:00 do 23. března 2017

Setkání s česko- francouzskou spisovatelkou a malířkou Lenkou Horňákovou-Civade u příležitosti českého vydání jejího prvního francouzského románu Marie a Magdalény oceněného několika francouzskými literárními cenami. Kniha Marie a Magdalény je taktéž jednou z knih Velkého knižního čtvrtku. Během pořadů zazní i několik úryvků z románu v češtině a ve francouzštině.
Lenka Horňáková-Civade (1971) se narodila a vyrůstala v Prostějově, studovala v Praze. Po sametové revoluci, kdy se otevíral nový svět a nové obzory, se vydala cestovat. Francie se jí stala osudnou: Na pařížské Sorbonně vystudovala výtvarné umění, kterému se věnuje aktivně: její kresby, akvarely a olejomalby jsou zastoupeny ve sbírkách v Austrálii, USA i v Evropě, setkala se se svým budoucím manželem a usadila se na jihu Francie. S vlastí i rodným jazykem zůstala ve spojení – česky vyšly její knihy Provence jako sen (2010), Lanýže (2011) a Pohlednice z kavárny (2015) – každá z nich jiným literárním jazykem odráží autorčino vnímání (jiho)francouzské reality, titul Prioritaire. Praha – Paříž (2013, spoluautorka Anne Delaflotte Mehdevi) zase pohled dvou žen-cizinek, z nichž každá žije v rodné zemi té druhé.

JPEG - 64.7 kb

Marie a Magdalény (vydává nakladatelství Argo) přinášejí zásadní změnu: Lenka Horňáková-Civade je napsala francouzsky (česky vychází v jejím vlastním překladu), téma je naopak české. O tom, že i svým druhým, i když ne mateřským jazykem vládne autorka bravurně, svědčí fakt, že krátce po vydání se její román ocitl na seznamu titulů, z nichž byl na podzim vybírán laureát významné francouzské literární ceny – Prix Renaudot. Oceněn pak byl Prix Renaudot des Lycéens a několika dalšími francouzskými literárními cenami.

Program turné:

14.3., 17h: debata s autorkou, Evropský dům v Plzni, Nám. Republiky 12, Plzeň

15.3., 19h: debata s autorkou, Krajská knihovna v Pardubicích, Pernštýnské náměstí 77, 530 94 Pardubice
16.3., 17h: debata s autorkou v rámci Velkého knižního čtvrtku v Ústřední městské knihovně v Praze, Mariánské nám. 98/1, 110 00 Praha 1

16.3.,19h: debata s autorkou, Francouzský institut v Praze (Štěpánská 35, Praha) – setkání ve francouzštině, simultánní tlumočení do češtiny

22.3.,17h: debata s autorkou v Přednáškovém sále divadla Prostějov, Vojáčkovo nám. 218/1, Prostějov

23.3., 17h: debata s autorkou v rámci Velkého knižního čtvrtku v Knihovně Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, 601 50 Brno

Vstup na všechny akce zdarma. Pořady v regionech česky, úryvky zazní v češtině a ve francouzštině Pořádá Francouzský institut v Praze a nakladatelství Argo, ve spolupráci s Francouzskými aliancemi v Brně, Plzni a v Pardubicích, Románskou knihovnou Krajské studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a Krajskou knihovnou v Pardubicích.

Alliances françaises en République tchèque Argo
Tisknout článek Verze pro tisk