Večer poezie s Petrem Králem a Stanislavem Dvorským


Festival de la poésie

Středa 16. listopadu 2016 19:00
Institut français de Prague - Café 35

Pod mottem « Žádný člověk není ostrov. » se od 13. do 27. listopadu 2016 bude konat již 18. ročník festivalu Den poezie, kdy mnoho měst a kulturních institucí ožije poezií.
A Francouzský institut v Praze nebude výjimkou.

Ve středu 16. listopadu od 19 hodin proběhne česko-francouzský večer poezie za účasti předních českých básníků Petra Krále a Stanislava Dvorského. Oba básníci mají svou tvorbou blízko k Francii. Zazní jejich básně v češtině a ve francouzštině a proběhne i krátká debata o současné české a francouzské poezii. Moderuje básník Mircea Dan Duta. Vstup volný.

Petr Král (*1941): Básník, prozaik, esejista a překladatel Petr Král vystudoval dramaturgii na pražské FAMU, v 60. letech patřil k postsurrealistické skupině kolem Vratislava Effenbergera. Roku 1968 emigroval do Francie, kde brzy začal psát i francouzsky. Sám sebe označuje za básníka odboček. Jeho knihy vycházejí v České republice i ve Francii. Je nositelem řádu komtura francouzského Řádu umění a literatury. V roce 2016 mu byla ve Francii za celoživotní dílo udělena prestižní literární cena Jeana Arpa a 24. října mu byla za jeho dosavadní tvorbu udělena Státní cena za literaturu.

Stanislav Dvorský (*1940):
básník, esejista, grafik řadu let pracoval jako technický redaktor a výtvarník v Supraphonu. Po roce 1989 spolupracoval s různými nakladateli a vydavateli. Publikoval převážně časopisecky (Orientace, Analogon, Iniciály, Literární noviny, Host, Tvar ad.), zastoupen je v několika zahraničních antologiích. Za básnickou sbírku Oblast ticha (KJD 2006) obdržel Cenu Magnesia Litera. Dvorského literární tvorba se pohybuje v žánrově obtížně zařaditelném prostoru, inklinuje k volnému verši, jindy k básnické próze, nezřídka i v rámci jednoho textu. Jak říká sám autor : „Poezie je otázka existence zodpovídaná v záchvatu pocitu existence.“

Tisknout článek Verze pro tisk