Slovo ředitelky

Od 5. do 30. září 2016

„Frankofonní léto v Praze bylo ve znamení francouzského týdne, intenzivních jazykových kurzů či záznamů operních představení z festivalu v Aix-en-Provence. A ani s přicházejícím podzimem Francouzský institut nezahálí a chystá nabitý program. Můžeme se těšit na akce z oblasti umění a literatury, nebo například na debatu zaměřující se na současné společenské otázky.
Na jaře letošního roku při organizaci akce 1. Noc filozofie začal Francouzský institut v Praze spolupracovat s Národní galerií v Praze, a tato vzájemná kooperace pokračuje i nadále v rámci propagace výstavy „Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj“, která se otevírá návštěvníkům 15. září v Paláci Kinských, a to pod záštitou Francouzského velvyslanectví v Praze a za podpory Komerční banky. V prostorách samotného Francouzského institutu budou v měsíci září probíhat hned dvě výstavy; Galerie 35 bude hostit výstavu s názvem „Plein air“ Jána Šipöcze, laureáta letošního roku programu „Résidence Praha – Strasbourg“ pořádaného Francouzským institutem a MeetFactory, a v Café 35 bude možné zhlédnout první rytiny Františka Kupky.

V rámci festivalu Francouzský literární podzim přijedou do Prahy tři frankofonní autoři nově vycházející v češtině – Hédi Kaddour s knihou „Protější břehy“ (vyd. Garamond), Sorj Chalandon s knihou „Čtvrtá zeď“ (vyd. Argo) a Kámel Daúd, host Festivalu spisovatelů Praha, a jeho „Meursault, přešetření“ (vyd. Euromedia). Kromě toho je pro velký zájem opět na programu večer poezie, poprvé uveden v roce 2015 ve spolupráci s Petrem Králem a Stanislavem Dvorským.

Dále v polovině října pokračuje cyklus přednášek organizovaný ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy a ve spojení s instituty ve Vídni a Budapešti na téma Hranice, migrace a identita, a to přednáškou "Jaké hranice pro Evropu dnes?".

Kromě toho se Francouzský institut v Praze na podzim zúčastní následujících významných akcí:

• Evropský den jazyků dne 26. září, kde se IFP zaměří na prezentaci digitální platformy pedagogických zdrojů IF Profs Česká republika,
• v říjnu Forum 2000, jež je letos věnováno politické odpovědnosti a v jehož rámci vystoupí Antoine Marès, profesor historie na pařížské Sorbonně, s přednáškou o Eduardu Benešovi (jeho životopis vychází v nakladatelství Argo),
• Festival Fotograf, který letos uvítá antropologa Philippa Descola,
• a v listopadu Festival francouzského filmu, jehož 19. ročník opět potvrdí neutuchající zájem českého kulturního publika.
A v neposlední řadě, začátkem září zahájilo Kino 35 své pravidelné projekce s nejen francouzskými a evropskými novinkami na programu.

Držitelům karty IF Pass budou zasílány všechny informace, pozvánky i speciální nabídky našich partnerů. Zápisy na podzimní jazykové kurzy jsou otevřeny a brožura jazykových kurzů je dostupná online.

Více se můžete dozvědět při návštěvě webových stránek Francouzského institutu a sledováním jeho novinek na Facebooku.

Vítejte zpět!“

Isabelle Guisnel
Rada pro kulturu a spolupráci
Ředitelka Francouzského institutu v Praze

Tisknout článek Verze pro tisk