Marie-Thérèse Picard & Alfred Alexandre: Nové hlasy karibské literatury a dramatiky


festival Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

úterý 23. května 19:00 2017
Vstup zdarma
IFP; Salle de conférence

Vstup volný.

Letošní 13. ročník festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani přináší setkání, debaty a divadelní představení.
Objevte současnou karibskou literaturu a divadlo prostřednictvím výjimečného setkání s autory Marie-Therèse Picard (Guyana/Guadeloupe) a Alfredem Alexandrem (Martinik), jejichž texty patří k tomu nejinspirativnějšímu, čím nás moderní karibská literatura a divadlo může oslovit.

Debatu v úterý 23. května v 19h ve Francouzském institutu moderuje
ve francouzštině a češtině Lucie Němečková. Tlumočí Eva Ullrichová. Součástí večera bude i prodejní nabídka knih karibských autorů ve francouzštině.

Ve spolupráci s ETC Caraïbe.

www.tvurci-afrika.simplesite.com

Marie-Thérèse Picard pochází z Guyany. Původním povoláním je učitelka. K umění se dostala přes malování a modelování. Své práce vystavovala v Paříži a Guyaně. Od roku 1991 žije na Guadeloupu, kde založila Centrum víceoborového vzdělávání, sdružení na podporu výuky v Pointe à Pitre. V současné době působí jako ředitelka agentury ETC_Caraïbe, která usiluje o propagaci karibských autorů ve světě.
V roce 2009 obdržela její hra Ourson cenu mladého diváka ETC_Caraïbe. V roce 2011 získala za hru La Médaille ocenění ETC_Caraïbe/Beaumarchais za nejlepší frankofonní divadelní text pro mládež. Jako laureátka této ceny byla následně pozvána na rezidenční pobyt do Domu autorů v Limoges.

Hru La Médaille přeložila do češtiny Kateřina Neveu a pod názvem Řetízek bude uvedena v české premiéře 21. května 2017 v divadle Viola v rámci 13. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani v režii Jakuba Šmída a za účasti autorky a překladatelky.

Alfred Alexandre se narodil na Martiniku. Studoval filosofii v Paříži, nyní působí jako profesor na Antilské a Guyanské Univerzitě na Martiniku. V roce 2005 vydal svůj první román Bord de canal, za nějž získal Cenu Amerických ostrovů a Guyany. V roce 2007 napsal první divadelní hru La Nuit caribéenne, kterou následně uvedli jako scénické čtení v divadle Foyal (Fort-de-France) a na burgundské národní scéně v Creusot. Premiéra inscenace se uskutečnila v roce 2010 v režii Arielle Bloesch ve Fort–de-France a byla představena rovněž v Dakaru v rámci Světového festivalu černošského umění. ETC_Caraïbe udělila autorovi jako odměnu rezidenční pobyt v Québecu.
V roce 2011 vyšel autorův druhý román s názvem Les villes assassines, který tvoří společně s románem Bord de canal a hrou La nuit caribéenne trilogii věnovanou městu Fort-de-France. Alfred Alexandre je rovněž autorem eseje o Aimé Cesairovi La part intime. Jeho zatím poslední román vyšel v roce 2016 a jmenuje se Le Bar des Amériques. Svou druhou divadelní hru Le Patron napsal během rezidence ve Frankofonním americkém centru v roce 2009.
Do češtiny ji s názvem Bar Pod hvězdami přeložili Matylda a Michal Lázňovských. Text bude v podobě scénického čtení uveden v české premiéře v divadle Viola 21. května 2017 u příležitosti 13. ročníku festialu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani za účasti autora a překladatelů.

Afrique en création Komba
Tisknout článek Verze pro tisk