Islám a filozofie

úterý 25. dubna 19:00 2017
Knihovna Václava Havla
Ostrovní 13 Praha 1

Profesor filozofie Ali Benmakhlouf, odborník na klasickou arabskou filozofii přijde pohovořit o vztazích mezi filozofii a islámem a zamyslí se nad tím, jak se filozofická a intelektuální historie muslimských zemí promítá do současné muslimské společnosti.

Marocký filozof Ali Benmakhlouf ( * 1959) působí na pařížské Université Paris-Est Créteil Val-de-Marne, Vysoké škole politických věd ( Sciences Po) či na Université Livre de Bruxelles. Předsedá poradnímu výboru pro deontologii a etiku Výzkumného institutu pro rozvoj a působí jako podpředseda Národního etického výboru a člen mezinárodních filozofických institucí jako třeba Diderotova institutu.
Má za sebou bohatou publikační činnost, do povědomí frankofonní veřejnosti se zapsal zejména esejí „Pourquoi lire les philosophes arabes“ (Proč číst arabské filozofy) o arabských filozofech, kteří ovlivnili intelektuální vývoj evropské civilizace, avšak upadli do zapomnění.

Jeho partnerem do debaty bude Eric Linn Ormsby - vědec, překladatel, básník a spisovatel. Mnoho let působil jako ředitel knihovny a profesor Institutu islámských studií na McGillově univerzitě v Montrealu, v současné době je profesorem londýnského Institutu islámských studií.
Jeho široká publikační činnost na téma islámské filozofie zahrnuje díla jako
Theodicy in Islamic Thought (Princeton University Press, 1984), Handlist of Arabic Manuscripts (New Series) in the Princeton University Library (1987) nebo Moses Maimonides and His Time (Washington, D.C., 1987). Kromě mnoha článků na téma islámské teologie a mysticismu vydal pět básnických sbírek a překládá také díla klasických islámských filozofů jakými byly Al-Ghazali, Nasir Khusraw nebo dílo moderního perského myslitele Mohammada Amira-Moezziho.

Vstup volný. Tlumočení zajištěno.

knihovna Vaclava Havla
Tisknout článek Verze pro tisk