MFDF Ji.hlava má letos výrazné francouzské zastoupení


Une forte présence française

Od 27. října 2015 do 1. listopadu 2015
Jihlava

19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, největší akce svého druhu ve střední a východní Evropě, proběhne ve dnech 27. října -1. listopadu 2015.

Festival má tradičně silné francouzské zastoupení a podobně je tomu i letos. Z programu vybíráme například světovou premiéru snímku Ettrick režiséra Jacquese Perconta, který se utká o cenu v hlavní festivalové soutěži. Jacques Perconte přijede svůj vizuálně strhující snímek do Jihlavy osobně představit publiku.
Festival uvede hned dvě retrospektivy francouzských tvůrců - bude uvedeno šest snímků filmařky Raymonde Carasco a druhá retrospektivní sekce je věnována francouzskému experimentálnímu tvůrci původem z Ukrajiny, Eugènovi Deslawovi, z jehož tvorby uvedeme mimo jiné filmy Les nuits électriques, Montparnasse nebo Robots.
Na programu festivalu je letos i speciální sekce Surrealismus, která představí méně známé filmy francouzských a českých surrealistů, včetně tvorby Jacquese Bernarda Bruniuse - Records 37 a Violons d’Ingres, La Coquille et le Clergyman Germaine Dulacové a Le sang des bêtes Georgese Franju.
Francouzští tvůrci a producenti Emmanuel Lefrant a Elena Gui jsou také v porotě festivalu - a mezi hosty tzv "Industry" akcí zaměřených na filmové profesionály.

Film, který festival v úterý 27. října zahájí, má také důležitou francouzskou stopu - v Jihlavě bude ve světové premiéře uveden portrét světoznámého českého fotografa Josefa Koudelky Koudelka Shooting Holy Land od izraelského režiséra Gilada Barama, který světoznámému fotografovi asistoval. Českým producentem tohoto filmového debutu je Radim Procházka. Světová premiéra snímku proběhne za osobní účasti Josefa Koudelky.
MFDF Ji.hlava
www.dokument-festival.cz

Tisknout článek Verze pro tisk