Festival francouzského filmu

Od 23. do 30. listopadu 2016
Praha
23-30/11/ 2016 Praha, Brno, 24-30/11 České Budějovice, Ostrava, Hradec Králové

19. ročník Festivalu francouzského filmu uvede dvanáct předpremiérových titulů, jimž vévodí výrazný snímek Kameny bolesti režisérky Nicole Garcia uvedený v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes. V hlavních rolích tohoto dramatu se představí Marion Cotillard a Louis Garrel. Mezi předpremiérami zazáří také francouzsko-český koprodukční snímek Tanečnice debutující režisérky Stéphanie Di Giusto uvedený v Cannes v soutěžní sekci Un Certain Regard.
Velmi očekávaná je předpremiéra životopisného snímku Jacques-Yves Cousteau: Odysea, jež vypráví osudy významného francouzského oceánografa a jeho rodiny. Festival potěší rovněž milovníky animované tvorby filmem Červená želva, který si z letošního festivalu v Cannes odnesl zvláštní cenu poroty v sekci Un Certain Regard.
Diváci se mohou těšit také na originální komedii Špinavej kšeft, jejíž scénář napsal známý francouzský herec Michel Blanc, který spolu s Romainem Durisem ztvárnil i jednu z hlavních postav filmu. Další výraznou předpremiérou je pak rodinné drama Spravedlnost pro mou dceru režiséra Vincenta Garenqa s Danielem Auteuilem v hlavní roli.

Pražská část festivalu nabídne soutěžní sekci Výběr české kritiky s deseti snímky, které se budou ucházet o Cenu diváků TV5MONDE.
Fokus Catherine Deneuve přinese výběr pěti snímků z aktuální tvorby této hvězdy francouzské kinematografie doplněný klasickým snímkem François Truffauta Poslední metro. Na programu nebude chybět ani divácky oblíbený Večer krátkých filmů uváděný ve všech festivalových městech.

Pražskou část festivalu doprovodí výstava fotografií Kate Barry Herečky, která v Galerii 35 Francouzského institutu nabídne 25 portrétů významných francouzských hereček. Výstava potrvá až do ledna 2017.

Letošní festival uvede celkem 51 filmů, z toho 42 celovečerních a 9 krátkých filmů.

www.festivalff.cz
www.facebook.com/festivalff

23-30/11/ 2016 Praha, Brno, 24-30/11 České Budějovice, Ostrava, Hradec Králové

Tisknout článek Verze pro tisk