Den Afriky


Festival Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

Středa 24. května 18:00-20:00 2017
Vstup zdarma
Knihovna Václava Havla / Francouzský institut

Rezervace film Shashamane

Česká rozvojová agentura a festival Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani připomínají světový den Den Afriky, který patří Africkému černému kontinentu od roku 1963, kdy byly podepsané listiny Organizací za zjednocení Afriky (OUA).
V Knihovně Václava Havla proběhne od 18h debata na téma "Havel, Mandela a lidská práva", na kterou naváže v Kině 35 ve 20h projekce filmu Shashamane a debata.


středa 24. května v 18h
Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
HAVEL, MANDELA A LIDSKÁ PRÁVA V JIHOAFRICKÉ LITERATUŘE, DIVADLE A REALITĚ

Dva různé, přesto podobné scénáře cesty ke svobodě. Africký Havel a český Mandela. Lidská práva v současné jihoafrické společnosti.

Obraz zbořených zdí v tamní literatuře a divadle. Očima jihoafrické politoložky Tandeky Nkiwane, jihoafrického teatrologa a divadelníka Davida Peimera a českého afrikanisty Otakara Hulce.

Debatu moderuje Hana Horáková(Metropolitní univerzita Praha).
Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Českou rozvojovou agenturou.
V angličtině a češtině. Tlumočí Eva Ullrichová a Jitka Chmelařová
Součástí večera bude malé africké pohoštění.

www.tvurci-afrika.simplesite.com
www.vaclavhavel-library.org
Vstup volný.

středa 24. května v 20h
Kino 35, Francouzský institut, Štěpánská 35, Praha 1

SHASHAMANE (50 min, Itálie, 2016, angl. titulky)

Česká premiéra dokumentárního filmu režisérky Giulie Amati s následnou debatou.

Etiopské město Shashamane se poněkud vymyká stereotypnímu mediálnímu obrazu současné Afriky postižené uprchlickou krizí. V posledních dekádách se sem přestěhovaly stovky lidí s africkými kořeny, především rastafariáni, kteří se narodili na Jamajce, v USA, Francii či Velké Británii. Až zde nachází svou skutečnou africkou identitu a relativní blahobyt Západu mění za možnost života v zemi svých předků. Neboli přesněji v „zemi zaslíbené“, jak o ní zpívá ve známé písni Exodus Bob Marley, který zdejší komunitu navštívil i finančně podpořil. Poutavě natočený snímek přibližuje zajímavým způsobem jak klíčové momenty z obsáhlých dějin africké diaspory, tak především výzvy, s nimiž se členové místní komunity v rámci jejího udržitelného rozvoje musí vyrovnávat.

Po skončení filmu následuje debata organizovaná Ústavem mezinárodních vztahů.

Česká média popisují Afriku většinou jako zemi masivní emigrace s negativními dopady pro Evropu. Film Shashamane naopak popisuje Afriku, zde konkrétně Etiopii, jako zemi imigrace. A nejedná se o ojedinělý případ. Cílem debaty je podívat se na otázku migrace z a do Afriky nezaujatě a na stejné úrovni a zhodnotit její méně zdůrazňované dopady s důrazem na diaspory Evropanů v Africe a Afričanů v Evropě. V debatě vystupuje Afričan a Evropanky, v rámci Dnů Afriky se klade důraz na to, aby Afrika nebyla představována jako předmět evropských politik a pohledu.

Diskutující
Alemayehu Kumsa: Fakulta humanitních studií, Univerzity Karlovy;
Linda Piknerová: Fakulta filozofická. Západočeská univerzita v Plzni;
Tereza Němečková: Katedra mezinárodního obchodu, Metropolitní univerzita Praha
Moderuje: Linda Flanderová, Ústav mezinárodních vztahů

Pořádá Česká rozvojová agentura ve spolupráci s festivalem Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani, Francouzským institutem a Ústavem mezinárodních vztahů.

Rezervace na http://www.ifp.cz/Program-Kino-35.

Vstup volný do naplnění kapacity sálu.

Afrique en création Komba Ceska rozvojova agentura
Tisknout článek Verze pro tisk